Haberler

Horizon 2020 Ulusal Açılış Programı İstanbul'da Düzenlendi.

Avrupa Birliği’nin (AB) araştırma destek programlarından Horizon 2020’nin ulusal açılış etkinliği, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla, İstanbul’da düzenlendi. 79 milyar Avro bütçeli programdan Türk araştırmacılar da yararlanabilecek. Avrupa Birliği Komisyonu’nun bilim ve teknoloji alanındaki çalışmaları desteklediği 30 yıllık Çerçeve Programları, Horizon 2020 ile devam ediyor. Türkiye, ilk kez 2002-2006 yıllarında TÜBİTAK koordinatörlüğünde 6. Çerçeve Programı’na üye oldu. Şimdi ise 7. Çerçeve Programı’nın (2007-2013) devamı olan Horizon 2020 Programı’nda yer alacak. 2014-2020 yılları arasında yürütülecek program, Avrupa çapında araştırmacılar ve araştırma kuruluşları arasındaki işbirliği faaliyetlerini destekleyecek. Geleceğin teknolojilerine uluslararası ortaklıklar yoluyla yön verecek.

Horizon 2020 Programı’nın ulusal açılış etkinliği, 4-5 Haziran 2014 tarihlerinde Hilton İstanbul Bosphorus Oteli’nde düzenlendi. Etkinliğe, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ve AB Komisyonu adına Araştırma ve Yenilik Genel Direktörü Robert Jan Smits katıldı. 7. Çerçeve Programı’nda deneyim kazanmış akademi ve sanayi temsilcilerinin de yer aldığı ulusal açılış etkinliği, 900’ün üzerinde katılımcıya ev sahipliği yaptı.

Türkiye’nin Horizon 2020 katılımına yönelik hazırlanan ‘Anlaşma Metni’, Türkiye adına AB Bakanlığı Müsteşar Vekili Ahmet Yücel, AB adına ise Robert Jan Smits tarafından imzalandı.

Etkinlikte, AB Komisyonu yetkilileri ve uzmanlar tarafından Horizon 2020 Programı’nın içeriği, çağrıları ve katılım kuralları hakkında bilgi verildi. Bilgi ve iletişim teknolojileri, akıllı şehirler odaklı paralel oturumların yanı sıra araştırmacı dolaşımı ve bireysel araştırma faaliyetlerine yönelik destekler tanıtıldı. Ayrıca, çok ortaklı ve KOBİ’lere yönelik proje yazma eğitimi düzenlendi.